Rozzařte si zahradu: Keře s červenými listy pro každou sezonu
- Krása červenolistých keřů
- Výběr pro slunná stanoviště
- Druhy vhodné do stínu
- Půdní nároky a hnojení
- Řez a tvarování keřů
- Škůdci a choroby
- Množení červenolistých keřů
- Využití v zahradní architektuře
- Inspirace pro kombinace s jinými rostlinami
- Červenolisté keře pro malé zahrady
- Přehled nejoblíbenějších druhů
Krása červenolistých keřů
Červenolisté keře se těší velké oblibě pro svůj netradiční vzhled, který oživí každou zahradu. Na rozdíl od klasických zelených keřů, červenolisté druhy vnášejí do zahrady nádech exotiky a dramatičnosti. Existuje mnoho druhů rostlin, které se pyšní touto atraktivní vlastností. Mezi nejoblíbenější patří například javor dlanitolistý "Atropurpureum" s hluboce vykrajovanými listy v temně rudé barvě, nebo tavolník japonský "Anthony Waterer" s jemnými listy v zářivě červené barvě. Pro dosažení co nejintenzivnějšího zbarvení listů je důležité vybrat pro červenolisté keře správné stanoviště. Většina druhů preferuje slunné stanoviště, ale existují i druhy, které snáší polostín. Půda by měla být propustná a bohatá na živiny. Při správné péči se červenolisté keře stanou nepřehlédnutelnou ozdobou každé zahrady.
Výběr pro slunná stanoviště
Pro slunná stanoviště se skvěle hodí celá řada keřů s červenými listy, které rozzáří vaši zahradu. Mezi oblíbené druhy patří například dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii) 'Atropurpurea Nana', který se pyšní sytě červenými listy po celou sezónu. Dorůstá do výšky maximálně 60 cm a je nenáročný na pěstování. Další možností je bublinatka kalinolistá (Physocarpus opulifolius) 'Diabolo', která kromě tmavě červených listů zaujme i svými něžnými růžovými květy. Tento keř dorůstá do výšky až 3 metrů a je vhodný i do živých plotů. Pokud hledáte spíše menší keř, zvolte skalník (Cotoneaster horizontalis). Jeho listy se na podzim zbarvují do zářivě červené barvy a vytváří tak působivý kontrast s drobnými červenými plody. Skalník je nenáročný na půdu i zálivku a dorůstá do výšky maximálně 50 cm.
Druhy vhodné do stínu
Stín je pro mnoho rostlin výzvou, ale existují i takové, které si v něm libují a odmění se nám svými krásnými barvami. Mezi ně patří i některé druhy keřů s červenými listy, které dokáží rozzářit i tmavé kouty zahrady.
Pokud hledáte keř s výraznými listy do stínu, zkuste Physocarpus opulifolius 'Diabolo'. Tento kultivar bublinatky má tmavě červené, až hnědočervené listy, které si svou barvu drží po celou sezónu. Na jaře kvete drobnými bílými květy. Dorůstá do výšky 2-3 metrů a má rád vlhčí, propustnou půdu.
Dalším zajímavým keřem do stínu je Cotinus coggygria 'Royal Purple', známý také jako ruj vlasatá. Jeho listy mají tmavě červenou barvu a na podzim se zbarvují do oranžova až šarlatově červené. Kvete v létě drobnými květy, které připomínají chomáčky vlasů. Dorůstá do výšky 2-4 metrů a preferuje slunné stanoviště, ale snese i polostín.
Pro menší zahrady se hodí Berberis thunbergii 'Atropurpurea Nana', zakrslý kultivar dřišťálu Thunbergova. Jeho listy jsou tmavě červené a na podzim se zbarvují do zářivě červené. Dorůstá do výšky 0,5-1 metru a má rád slunné stanoviště, ale snese i polostín.
Půdní nároky a hnojení
Keře s červenými listy zkrášlí vaši zahradu po celý rok. Pro jejich zdravý růst a zářivé barvy je důležité zajistit jim vhodné podmínky. Většina z nich preferuje kyselou až neutrální půdu s dostatkem živin. Před výsadbou je vhodné zjistit si specifické požadavky daného druhu rostliny, jelikož některé druhy, jako například javor dlanitolistý, preferují propustnou, humózní půdu. Hnojení je důležité pro podporu růstu a sytosti barev. Na jaře použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku, který podpoří růst listů. Během vegetace můžete přihnojovat hnojivem s vyváženým poměrem živin. Na podzim zvolte hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který rostlinu posílí před zimou. Pamatujte, že přemíra hnojení může rostlinám spíše uškodit, proto dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu hnojiva.
Řez a tvarování keřů
Keře s červenými listy se stávají stále oblíbenější volbou pro zahradní architektura, protože do zahrady vnášejí nádech dramatické krásy. Pro udržení jejich tvaru a zdraví je nezbytné pravidelné řezání. Doba řezu se liší v závislosti na druhu rostliny. Například dřišťál, známý svými sytě červenými listy, se nejlépe řeže na konci zimy nebo začátkem jara, ještě před začátkem vegetačního období. Naopak tavolník japonský, který se může pochlubit červeno-fialovým olistěním, se prořezává po odkvětu, tedy v létě. Při řezu je důležité odstranit staré, slabé nebo nemocné větve. Tím podpoříte růst nových, zdravých výhonů s intenzivní barvou listů. U některých druhů, jako je například skalník, lze řezem docílit i požadovaného tvaru. Pamatujte, že správný řez je klíčem k tomu, aby vaše keře s červenými listy byly zdravé, vitální a plné zářivých barev.
Škůdci a choroby
Keře s červenými listy, ačkoliv velmi atraktivní, mohou být náchylné k některým škůdcům a chorobám. Mezi časté nezvané hosty patří mšice, které se shlukují na mladých výhoncích a sají z nich šťávu. To může vést k deformaci listů a zpomalení růstu. Pravidelná kontrola a včasný zásah, například pomocí mýdlového roztoku, je klíčový. Dalším problémem může být padlí, houbová choroba projevující se bílým povlakem na listech. Postižené listy je nutné odstranit a rostlinu ošetřit fungicidem. Některé druhy, například javor dlanitolistý, mohou být náchylnější k verticillium wilt, houbové chorobě napadající cévní systém rostliny. Příznaky zahrnují vadnutí listů a větví, bohužel neexistuje žádná účinná léčba. Prevence spočívá ve výběru odolných kultivarů a zajištění dobrých pěstebních podmínek.
Množení červenolistých keřů
Červenolisté keře se těší velké oblibě pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnost na pěstování. Jejich množení se liší v závislosti na druhu rostliny. Některé druhy, jako je například dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii) 'Atropurpurea Nana', se snadno množí řízkováním. V létě odebereme z mateční rostliny asi 10 cm dlouhé řízky, odstraníme spodní listy a zapíchneme je do substrátu pro řízkování. Řízky pravidelně zaléváme a udržujeme je v teple a vlhku. Jiné druhy, jako je například javor japonský (Acer palmatum) 'Bloodgood', se množí roubováním. Tato metoda je náročnější a vyžaduje určité zkušenosti. Roubujeme na jaře, kdy je proudění mízy v rostlinách nejsilnější. Jako podnož použijeme semenáček stejného druhu javoru. Poslední možností je množení semeny, které je ale u některých kultivarů s červenými listy neúčinné, jelikož semenáčky nemusejí nést shodné vlastnosti s rodičovskou rostlinou. V takovém případě je lepší zvolit jinou metodu množení.
Využití v zahradní architektuře
Keře s červenými listy se v zahradní architektuře staly oblíbeným nástrojem pro tvorbu kontrastních a dynamických kompozic. Jejich výrazné olistění oživí fádní kouty zahrady a upoutá pozornost během celého vegetačního období. Výběr konkrétního druhu závisí na velikosti zahrady, typu půdy a světelných podmínek. Pro menší zahrady se hodí kompaktní kultivary, jako je dřišťál Thunbergův 'Atropurpurea Nana' s vínově červenými listy. Do větších prostor skvěle zapadnou vzrostlejší druhy, například javor japonský 'Bloodgood', který zaujme svými hluboce vykrajovanými listy v temně rudém odstínu. Červenolisté keře vyniknou jako solitéry i ve skupinových výsadbách. Lze je kombinovat s rostlinami se stříbrnými, žlutými nebo zelenými listy, čímž se jejich krása ještě více zdůrazní.
Název keře | Barva listů na jaře | Barva listů na podzim | Nároky na slunce |
---|---|---|---|
Javor japonský 'Bloodgood' | Tmavě červené | Karmínově červené | Slunce až polostín |
Dřišťál Thunbergův 'Atropurpurea Nana' | Tmavě červené | Jasně červené | Slunce až polostín |
Inspirace pro kombinace s jinými rostlinami
Keře s červenými listy se dají skvěle kombinovat s rostlinami, které mají stříbrné, zlaté nebo zelené listy. Vytvoříte tak kontrastní a dynamický vzhled, který zaujme na první pohled. Například červenolistý javor dlanitolistý 'Atropurpureum' se bude krásně vyjímat vedle Heuchery 'Caramel' se žlutozelenými listy. Nebo zkuste zkombinovat temně červený buk lesní 'Purpurea Pendula' se stříbrným tavolníkem 'Darta's Rainbow'. Pro jemnější vzhled sáhněte po kombinaci světle červeného dřišťálu Thunbergova 'Rose Glow' a zlatice 'Gold Tide'. Možností je nespočet a fantazii se meze nekladou. Nebojte se experimentovat a vytvářet vlastní originální kompozice.
Červenolisté keře pro malé zahrady
Červenolisté keře se těší velké oblibě pro svůj atraktivní vzhled, který dokáže oživit každou zahradu. Naštěstí i majitelé menších zahrad si mohou dopřát krásu červených listů. Existuje totiž řada druhů, které se hodí i do stísněnějších prostor. Mezi oblíbené a nenáročné patří dřišťál Thunbergův 'Atropurpurea Nana'. Tento kompaktní keř dorůstá do výšky maximálně 60 cm a pyšní se sytě červenými listy po celou sezónu. Další variantou je tavolník japonský 'Little Princess'. Tento drobný keřík s červeno-oranžovými listy dorůstá do výšky pouhých 50 cm a je ideální volbou pro skalky či nízké živé ploty. Pokud toužíte po něčem netradičním, zvolte skalník 'Atropurpurea'. Jeho červenohnědé listy vytváří zajímavý kontrast s ostatními rostlinami a na podzim se barví do zářivě červené. Ať už zvolíte jakýkoli druh, nezapomeňte na pravidelný řez, který zajistí kompaktní tvar a bohaté olistění.
Přehled nejoblíbenějších druhů
V českých zahradách se těší velké oblíbenosti hned několik druhů keřů s červenými listy. Mezi ně patří například dřišťál Thunbergův 'Atropurpurea'. Tento nenáročný keř dorůstá do výšky až 2 metrů a na podzim jeho listy hrají všemi odstíny červené a oranžové. Oblíbený je také javor japonský 'Bloodgood', jehož listy mají tmavě červenou, až vínovou barvu. Vyžaduje kyselejší půdu a chráněné stanoviště. Pro menší zahrady se hodí skalník 'Atropurpurea Nana', který dorůstá do výšky maximálně 50 cm. Jeho listy jsou tmavě červené a na podzim se barví do bronzova. Všechny zmíněné druhy preferují slunné stanoviště, ale snášejí i polostín. Pravidelný řez není nutný, ale podpoří hustotu a kompaktní tvar keře.
Publikováno: 26. 11. 2024
Kategorie: domov